Olaszországban elég sok régi, lestrapált viaduktot lehet találni, amiket viszont nincs szívük (vagy pénzük) lebontani a városvezetőknek, így jobb híján pályázatokat hirdetnek a felújításukra, mint ahogy az a Bagnera és Scilla városok között húzódó autópálya-viadukt esetében is történt, itt elsősorban olyan mérnöki és tervezői pályaműveket vártak, amik a környezettudatos hasznosítást helyezték előtérbe.
Egy olasz designer-trió, Franceso Colarossi, Giovanna Saracino és Luisa Saracino előállt a Solar Wind fantázianevű híd terveivel, aminek a lényege, hogy egyszerre fognák be a szél- és napenergiát. Összesen 26 szélturbinát építenének a viadukt tartópillérei közé, amik segítségével évente közel 36 millió kilowattóra energiát lehetne előállítani.
Az autóút aszfaltja sem maradna ki a szórásból, részben átlátszó napelemeket építenének az úttestre, így további 11,2 millió kilowattóra nyerhető éves szinten, vagyis egy kisebb város (körülbelül 15.000 háztartás) éves energia-szükséglete lenne fedezhető. Az impozáns terv második helyezést ért el a pályázaton, a legjobb és legötletesebb pályaműnek a viadukt üvegházként való felhasználása bizonyult, a pilléreken függőlegesen végigfutó kertekben zöldség- és gyümölcstermesztés folyna a jövőben, olyan önfenntartó rendszerrel, ami maximálisan kihasználja a rendelkezésre álló esővizet és a geotermikus energiát.
Kapcsolódó posztok
Modern ökováros egy szibériai kráterben – Mirny
SkyCycle: 220 km expressz bringaút London felett
Félhold alakú mesterséges oázis a szaúdi sivatag közepén
3D-nyomtatással húznának fel napelemes gombákat a sivatagban
Kifogja a szelet az 530 méteres felhőkarcoló Jakartában
Öko-építészet felsőfokon
Biodómokat húznak fel a veszélyeztetett fajoknak Dél-Koreában
Láthatatlan felhőkarcoló Dél-Koreában
Exbury Egg: 1 évig lesz tojáslakó a brit művész
14 hozzászólás