A Facebook folyamatosan fejleszti, építi globális infrastruktúráját. A földrajzi diverzifikációval, az egymástól kontinensnyi távolságokra telepített adatközpontjaival nemcsak az esetleges természeti katasztrófák és egyéb váratlan eseményekkel szemben védi a nyaralós- és bulifotóinkat, de a különböző helyszínek egyedi előnyöket is kínálnak.
Mark Zuckerberg tegnap éjjel a legújabb svédországi Lulea adatközpontról posztol fotókat. A kisváros mindössze 100 km-re fekszik az északi sarkkörtől, így a szerverek hűtéséről a természet gondoskodik. Októbertől májusig szinte állandó az éjszakai fagy, a téli hónapokban gyakori a -30 fok alatti hőmérséklet, de már -42 fokot is mértek, a rövid nyár pedig körülbelül 1 hónapra korlátozódik. Ideális terep egy szerverterem részére, kevésbé ideális az ott dolgozó humanoidok részére (természetesen fűtött irodákban dolgoznak, de néha azért elkerülhetetlen besétálni a szerverek közé).
A külső hideg levegőt hatalmas repülőgép-turbina méretű ventilátorok szívják be az épületbe és fújják a 6 focilabda pálya területen terpeszkedő több tízezer szerver irányába. A környező folyókra telepített tizenkét vízerőmű szolgáltatja a megújuló energiát, aminek segítségével az északi Facebook adatközpont 40%-kal kevesebb energiát használ, mint az USA-beli társai és 10%-kal hatékonyabban üzemeltethető. A hatékonyságról sokat elmond, hogy a Lulea adatközpontban összesen 150 ember dolgozik és elég minden 25.000 szerverre 1 fő adminisztrátor. Az adminisztrátorok szükség esetén elektromos robogókkal száguldoznak a hat focipálya méretű labirintusban. Sajnos Cukorsüveg Márk ezekről még nem posztolt képet.
Minden az adatközpontban technológia, a szerverektől kezdve a villamos energia elosztásig, mind az Open Compute Project irányelveit követi.
Az adatvédelemre is ügyelnek. Az eltorzult arcú buli selfie-ket tartalmazó régi winyókat olyan gonddal semmisítik meg és aprítják miszlikbe, hogy az azokon tárolt adatokat lehetőség szerint a Kürt szakemberei se tudják visszanyerni.
nincs hozzászólás